Zrobimy piękny i trwały trawnik – Szczecin, woj. Zachodniopomorskie

Zakładanie trawników – jak wyczarować zielony kobierzec wokół domu?
Piękny, zielony trawnik przy domu to marzenie wielu z nas. Jak jednak prawidłowo założyć trawnik, aby był jednocześnie estetyczny i wytrzymały?

Założenie trawnika, chociaż może wydawać się bardzo prostym zadaniem, w rzeczywistości jest wieloetapową pracą, która wymaga posiadania nie tylko odpowiedniego zaplecza, ale i przestrzegania właściwych zasad i cierpliwości.

Tak przeprowadzone zakładanie trawników pozwoli na uzyskanie najlepszego rezultatu – pięknego, zielonego kobierca, który będzie zdobił ogród przez wiele kolejnych lat.

O czym warto pamiętać podczas zakładania trawnika? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Trawnik z siewu czy z rolki?

Zanim zdecydujemy się na zakładanie trawników, powinniśmy wybrać jedną z dostępnych metod ich przygotowania. Aktualnie do dyspozycji są dwie opcje, a mianowicie:

trawnik z siewu
trawnik z rolki

Najczęściej wybór pada na pierwszą z powyższych propozycji, czyli na trawnik z siewu. Taki trawnik najlepiej zakładać wiosną albo pod koniec lata. Musimy wtedy pamiętać o tym, że trawniki siane są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego ich podlewanie jest kluczowe.

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę różnych rodzajów nasion w postaci specjalnych mieszanek, w tym dekoracyjnych (gazonowych, dywanowych), rekreacyjnych (sportowych) i uniwersalnych. Rodzaj mieszanki dobieramy w zależności od przeznaczenia trawnika.

Druga opcja to trawnik z rolki. Zakładanie trawników tego rodzaju polega na rozwinięciu rolek z darnią i rozłożeniu ich na uprzednio przygotowanym podłożu.

W tym przypadku musimy liczyć się z wyższym kosztem, ale nie musimy czekać, aż trawa wyrośnie. Rezultat widoczny jest od razu! Trawnik z rolki założyć można od wiosny do jesieni, ponieważ jest on bardziej odporny na mróz niż ten z siewu.

Zakładanie trawników – krok po kroku

Aby trawnik cieszył oko i był trwały, należy pamiętać nie tylko o wyborze właściwej jego formy, ale także o przygotowaniach do jego założenia i o jego właściwej pielęgnacji. Jak zakłada się trawnik krok po kroku?

Etapy zakładania trawnika:
wybór miejsca na trawnik – najlepiej, aby było to miejsce dość dobrze oświetlone, ewentualnie lekko zacienione podczas dnia, w niektórych przypadkach konieczna może być wycinka drzew, krzewów, usunięcie elementów małej architektury
przygotowanie podłoża – to kluczowy etap przed wysianiem trawy lub rozwinięciem jej z rolek, należy oczyścić teren pod trawnik, a także przekopać go na głębokość szpachli – można także zastosować glebogryzarkę
wyrównanie terenu – teren pod trawnik powinien być równy i pozbawiony większych grud ziemi, można w tym celu użyć wału do wałkowania ziemi
nawożenie gleby – jeśli gleba pod trawnikiem jest niskiej jakości, na przykład jest gliniasta, ma dużą ilość piasku, wówczas należy ją odpowiednio przygotować, dodając żwir lub torf, w sprzedaży można znaleźć także szeroką gamę różnych rodzajów nawozów do trawników
wysiew trawy lub układanie trawnika z rolki – dopiero po takich przygotowaniach trawnik można wysiać albo ułożyć
podlewanie trawnika – świeżo po założeniu trawnika należy go także podlać, a potem nawadniać go kilka razy na dobę

Trawnik będzie wymagał też odpowiedniej pielęgnacji. Poza jego nawadnianiem należy pamiętać o jego nawożeniu, wertykulacji (nacinaniu), aeracji (napowietrzaniu), a także koszeniu.

Zleć założenie trawnika specjalistom!
Gęsty, zielony trawnik można założyć samodzielnie, ale można także zlecić te prace specjalistom w tym właśnie zakresie – firmom ogrodniczym specjalizującym się w zakładaniu trawników. To najlepszy sposób na piękny trawnik bez wysiłku!