Profesjonalnie usuwamy – wycinamy drzewa – Szczecin Zachodniopomorskie

Profesjonalna wycinka drzew – skutecznie i bezpiecznie.
Drzewa można wycinać samodzielnie, ale wtedy, gdy drzewo jest wysokie i wymaga usunięcia, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie. O czym warto pamiętać przy wycince drzew?

Drzewo przeznaczone do wycinki może być stare i spróchniałe, ale również może przeszkadzać w wybudowaniu domu lub innego budynku. Aby usunąć niepotrzebne drzewa, należy spełnić określone wymogi pod kątem prawnym, a także posiadać odpowiednie narzędzia.

Jak zatem powinna prawidłowo przebiegać wycinka drzew? Zapraszamy do sprawdzenia!

Wycinka drzew w świetle przepisów prawa
Wycinka drzew na terenie, którego jesteśmy właścicielami, wymaga dopełnienia odpowiednich formalności.

Mamy obowiązek zgłosić zamiar wycinki w sytuacji, gdy drzewa przeznaczone do usunięcia rosną na nieruchomości, której jesteśmy właścicielami. Dotyczy to osób, które nie posiadają działalności gospodarczej lub posiadają działalność gospodarczą, lecz wycinka drzew nie jest z nią powiązana, na przykład wtedy, gdy planowane jest zakładanie trawników i inne zmiany aranżacji ogródka przydomowego.

Obowiązek zgłaszania wycinki nie jest konieczny wtedy, gdy:
drzewa lub krzewy zostały uszkodzone w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku albo katastrofy – należy powiadomić gminę o planowanej wycince
chcemy wyciąć drzewa określonych gatunków lub też w przypadku, gdy ich obwód pnia nie przekracza określonego wymiaru

Uwaga! W przypadku wycinki na nieruchomości, która wpisana jest do rejestru zabytków, lub w przypadku wycinki związanej z działalnością gospodarczą, konieczne jest uzyskanie dodatkowych zezwoleń!

Więcej informacji o przepisach związanych z wycinką drzew można uzyskać w Urzędzie Gminy.

Wycinka drzew – samodzielnie czy z fachowcami?

Drzewa można wycinać we własnym zakresie, ale w określonych sytuacjach lepiej, aby wycinka drzew została przeprowadzona przez fachowców w tym właśnie zakresie.

Samodzielnie drzewo można wyciąć z użyciem topora lub piły – ręcznej albo spalinowej lub elektrycznej. Na takie rozwiązanie najlepiej zdecydować się wtedy, gdy drzewo jest niewielkie i jego własnoręczne usuniecie nie będzie powodowało wystąpienia niebezpieczeństwa.

W przypadku, gdy drzewo jest wysokie, znajduje się w pobliżu zabudowań lub granicy działek, najlepiej zdecydować się na usługi wycinki drzew świadczone przez profesjonalne firmy dysponujące odpowiednim zapleczem, w tym także przez firmy ogrodnicze.

Jak odbywa się profesjonalna wycinka drzew?

Firmy świadczące usługi wycinki drzew dysponują właściwym sprzętem i zatrudniają przeszkolonych pracowników, dzięki czemu mogą świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie.

W przypadku niższych drzew i drzew usytuowanych w miejscach, w których nie zagrażają one osobom i mieniu, stosuje się metody wycinki tradycyjnej, czyli z użyciem pił. Zdarza się jednak, że konieczne jest wykorzystanie innego rodzaju wyposażenia.

Profesjonalna wycinka drzew może odbywać się na kilka sposobów, a mianowicie:

z użyciem zwyżek
z użyciem sprzętu alpinistycznego

Zwyżki, inaczej podnośniki koszowe, to specjalne urządzenia, które pozwalają na wyniesienie osób na wysokość nawet kilkunastu metrów. Znajdująca się na zwyżce osoba wyposażona w piłę może wtedy bezpiecznie przyciąć rozległe konary i przygotować drzewo do całkowitej wycinki.

W przypadku, gdy w pobliżu drzewa nie ma miejsca na ustawienie zwyżki, alternatywne rozwiązanie to wycinka alpinistyczna. Wycinka drzew tą metodą polega na zastosowaniu sprzętu alpinistycznego. Pracownik wyposażony w sprzęt tego typu wchodzi na drzewo, a następnie przycina problematyczne konary.

Podsumowując, wycinka drzew wymaga spełnienia odpowiednich wymogów – w określonych przypadkach wskazane jest także skorzystanie z pomocy ekspertów!